Marek Faus pošesté vítězí v Bohumíně
Čtyři ročníky čekal devětačtyřicetiletý Marek Faus na svůj další, v pořadí již šestý, triumf z tradičního Turnaje mistrů města Bohumína. Při příležitosti 19. ročníku turnaje, který se koná pravidelně v předvánočním čase a to od roku 2001, aktuální dvojnásobný evropský šampion v kádrech 47/2 a 71/2 porazil ve finále vítěze z roku 2018 Holanďana Michela van Silfhouta v poměru 4:2. Marek o svém celkovém vítězství rozhodl již po druhé disciplíně. Jak kádr 52/2, tak jednoband zahrál na 2 náběhy. Van Silfhout výhrou v trojbandu na 6 náběhů již pouze korigoval konečný stav.
Na turnaj, hraný systémem kombinace tří disciplín kádru 52/2 do sta bodů, jednobandu do 50-ti bodů a trojbandu do 15-ti bodů, organizátoři včele s Miroslavem Andrejovským a Liborem Kulichem pozvali celkem 9 hráčů. K tradičním účastníkům tedy domácím Miroslavu Andrejovském a Milanu Ráčkovi, Radovanu Hájkovi, Marku Fausovi pozvali bohumínští organizátoři navrátilce ke kulečníkovému stolu Martina Mrkvičku a vůbec prvně se turnaje zúčastnil další hráč z východních Čech trutnovský Michal Červenka. A stejně jako v předešlém roce šestici lokálních hráčů doplnila trojice zahraničních hráčů. Rakušan Andreas Reichner a Holanďané Michel van Silfhout a obhájce titul z loňského roku Martijna Egberse.
Poté co si hráči v pátek odpoledne vylosovali své nasazení do skupin, turnaj v pátek v podvečer začal prvním kolem. Hráči byli rozděleni do tří skupin po třech, první dva si zajistili postup do čtvrtfinále.
Ve skupině A se utkali van Silhout, Andrejovský a Faus. V páteční předehrávce hrál Faus s van Silfhoutem. Utkání vyhrál Marek v poměru 5:1. Kádr zahrál Holanďanovi na drc. Michel ale z dohrávky zremizoval. V jednobandu také jako první dohrál zápas Faus a to v 6. náběhu. Van Silfhout měl nakročeno k remíze. Vynechal ale dva body před limitem 50-ti bodů. V trojbandu vyhrál Faus na limit 15-ti náběhů 11:8. V sobotu dopoledne se Faus utkal s Andrejovským. Domácí trojnásobný vítěz dokázal Fausových chyb v kádru a vyhrál 100:70. Faus ale srovnal v jednobandu. Zápas ve 2. náběhu dohrál sérií 46. Trojband došel stejně jako v prvním utkání skupiny na limit náběhů. Andrejovský měl za stavu 9:8 k dispozici dohrávku. Zahajovací strk zahrál. Celková remíza. Hratelnou kvartu na celkovou výhru však míjí. S van Silfhoutem tak sehrál Andrejovský přímé utkání o postup. Pro domácí naději byla škoda, že nevyužil tři nabídnuté šance v kádru 52/2. Nakonec prohra 100:70. V jednobandu pak van Silfhout utkání rozhodl. Sérií 27 v 5. náběhu zápas dohrál. Výhru poté stvrdil v trojbandu, zvítězil 15:11 na 13. Faus jako vítěz skupiny čekal na druhého ze skupiny B. Na van Silfhouta pak vítěz skupiny C.
Na východočeské hráče čekal ve skupině B obhájce titulu Egbers. S ním se jako první utkal Martin Mrkvička. Egbers vyhrál kádr 100:59 na 2. S nadějemi aktuálního mistra ČR v jednobandu to vypadalo bledě. Ve druhé disciplíně prohrával již 2:42. Zápas se mu ale povedlo ve třetím náběhu sérií 48 dohrát. Egbers ale osmi body zremizoval. V trojbandu zahájil Mrkvička sérií 7 a nakonec tento zápas dovedl do vítězného konce. Výhra 15:11 na 9 znamenala celkovou remízu 3:3 a bod do tabulky. V sobotu dopoledne se s Holanďanem utkal premiérový účastník turnaje, hrát TJ Loko Trutnov, Michal Červenka. Hráči spolu sehráli zajímavý kádr. Červenka z výkopu 48, Egbers 30. A pak už nic. Červenka vyhrál na pěti limit náběhů 51:42. V jednobandu prohrával trutnovský hráč v 6. náběhu 41:32. Dostal se ale do série a vypadalo to na jistotu výhry v utkání již po druhé disciplíně. Michal si připravil na poslední strk jednoduché doublé. K překvapení diváků v bohumínské herně a těch internetových však ale trestuhodně minul. A to byl začátek zvratu v celkovém vývoji utkání a jeho dalším působení v turnaji. Egbers dohrál devíti. Červenka sice trefil zahajovací strk a srovnal na 50:50. Trojband ale Egbers jasně vyhrál 15:3 na 8 a za další remízu si připsal druhý bod. Červenka v tomto rozpoložení, kdy již mohl Egberse po druhé disciplíně poslat domů a zajistit si postup, čelil nepříjemnému a tradičnímu soupeři Mrkvičkovi. Martin zahrál kádr z výkopu. Začátek jednobandu oběma hráčům nevyšel. 14:15 po 7. náběhu. Mrkvička ale poté zahrál 23, 13 a zápas ukončil. Michal z dohrávky zahrál 12. Na jeho konci v turnaji již nic nezměnil fakt, že Martina v trojbandu porazil 15:10 na 10.
Ve skupině C na domácí zástupce Ráčka a Hájka čekal rakouský Andreas Reichner. Jako první se s ním v pátek utkal Radovan Hájek. Hájek již vedl 17:78. Nedohrání těsně před koncem se ale trestá. Reichner dohrává sérií 83. Hájek zahrává z dohrávky pouze 1 bod. V jednobandu se překvapivě Hájkovi vůbec nedaří. Rakušan dohrává ve 4. náběhu. Až z dohrávky se Radovan dostává do hry. Série 30 však nestačí. V trojbandu Hájek koriguje na konečných 4:2 pro Reichnera. Hájek se v sobotu dopoledne dostává do svízelné situace. V utkání s Ráčkem prohrává kádr 100:78 na 5. Aby vykřesal postupové naděje musí vyhrát zbylé dvě disciplíny. V jednobandu zahrává 2x 18 sérii a vítězí 50:26 na 6. V trojbandu potvrzuje roli favorita a nejlepšími výkony celého turnaje, kdy sérií 11 dohrává ve 4. náběhu, utkání s Ráčkem otáčí a připisuje si dva body do tabulky za vítězství 4:2. Postupová matematika je tak ve skupině C před posledním utkáním otevřená. Jisté, že pokud si chce Milan Ráček udržet šance na postup potřebuje Reichnera porazit. V kádru se mu to daří. Díky sérii 82 dohrává ve 4. náběhu. V jednobandu poté zahrává svůj nejlepší výkon turnaje. Sérií 32 zápas ve 2. náběhu ukončuje. Před trojbandem je tak jasné, že v případě výhry Reichnera budou mít všichni tři hráči shodný bodový zisk, počet vítězných zápasů, rozdíl počtu vítězných zápas a bude tak rozhodovat přepočtený generální průměr. A tato situace nastává. Reichner otáčí zápas ze stavu 4:13 na 15:14 v 11. náběhu. Ráček má ale k dispozici dohrávku. Nedává! Těžko říci, zda Ráček věděl o faktu, že i těsná prohra v trojbandu mu bude stačit na postup. Reichner měl totiž nejnižší přepočtený generální průměr. 17,15 bylo proti 24,37 v podání Hájka a Ráčka málo. Hájek skupinu díky vyššímu JP 31,86 vyhrál.
O sobotní páté hodině se tedy rozehrálo čtvrtfinále.
Vítěz skupiny A Marek Faus se utkal s Martijnem Egbersem. Oba hráči spolu zhruba před deseti lety hráli holandskou nejvyšší soutěž v technických disciplínách za tým z Arnhemu a tak se dobře znají. V Bohumíně proti sobě loni sehráli semifinále, kde Egbers nedal Fausovi šanci. Kádr i jednoband zahrál na jeden náběh. Letos to bylo obráceně. Faus ve druhém náběhu kádru dohrál sérií 100. V jednobandu pak za stavu 31:2 rovněž ve 2. náběhu zahrál sérii 48. A bylo hotovo. Trojband se pak Markovi povedlo třemi body ve 12. náběhu zremizovat. Výhra 5:1. Egbers tak čekal, zda-li se do semifinále probojuje coby nejlepší poražený čtvrtfinalista.
Dvojka skupiny A Michel van Silfhout s vítězem skupiny C Radovanem Hájkem předvedl vůbec nejlepší výkon turnaje. Z utkání zahrál přepočtený GP 50. Kádr na drc. Jednoband na drc. Hájek oba zápasy začínal. V trojbandu to vypadalo, že si Radek lehce spraví náladu. V 5. náběhu za stavu 12:6 vyslal v lehce exhibičním stylu tento super tahák. Zahrál i 14. bod a vše vypadalo na jasnou výhru. Poslední ale poté celkem 4x nedal. Van Silfhout v 8. náběhu zápas sérií 8 otočil a zvítězil 6:0. Prohrou s nulou se Hájek vyřadil z boje o postup jako šťastný poražený.
Ten vzešel z utkání mezi vítězem skupiny B Mrkvičkou a dvojkou z Céčka Ráčkem. Mrkvička vstoupil do zápasu lépe. Ve 3. náběhu dohrál kádr sérií 86. Ráček se z dohrávky dostal do série. 51 bodů však bylo málo. Jednoband si Ráček ale rozložil do dvou náběhů. A pěkně na série 25 a 25. Jasná výhra a srovnání stavu. Trojband tedy rozhodoval o celkovém vítězi. Ráček šel na poslední 15. náběh za nepříznivého stavu 9:10. Zahrál ale tři body. Mrkvička má k dispozici dohrávku. Zahrává 2. Třetí strk je hratelný. Nevolí ale ideální provedení. Celková remíza. Jde se do rozstřelu, který se hraje právě v disciplíně, která skončila remízou. Tempo vyhrává Mrkvička. Zahajovací strk nedává. Ráček nabídnutou šanci využívá a utkání otáčí ve svůj prospěch.
Martin Mrkvička si ale postup do semifinále díky nejvyššímu počtu získaných bodů, počtu vyhraných zápasů ze všech poražených čtvrtfinalistů zajišťuje rovněž.
Do nedělního finálového dne je tedy hráč BC Hradec Králové nasazen jako čtyřka. Soupeřem mu je nasazená jednička Marek Faus. Oba hráči spolu neohráli mnoho vzájemných zápasů. Dohledatelné jsou dvě střetnutí z republikových šampionátů na malém stole v jednobandu, ve kterých odcházel jako vítěz Mrkvička. Martin dostal do Marka tři šance v kádru. Nevyužil je. Marek zvítězil 100:12. A tedy již v jednobandu mohl Faus rozhodnout. Ve 4. náběhu měl v součtu 43. Nedohrál. Mrkvička reaguje pouze dvěma body. Stav je 34:43. Faus zahrává ale také pouze 4 body a dává další šanci Mrkvičkovi. Ten již neváhá a dohrává 16-ti body. Faus bez problémů třemi body zremizuje. Mrkvička tak musí vyhrát v trojbandu, aby si vynutil rozstřel v jednobandu. Do zápasu ale vstupuje lépe Faus. Ve 2. náběhu zahrává sérii 6. Poté přidá 3 a 4, vede 14:2. V 6. náběhu svým nejlepším výkonem v této disciplíně zápas ukončuje a postupuje do finále.
Do něj postoupil z druhého semifinále Michel van Silfhout. Ten neměl s Milanem Ráčkem slitování. Kádr dohrál sérií 99 ve 2. náběhu. Jednoband zahrál na drc. Ráček již pouze korigoval po výhře 15:14 na konečných 4:2.
Do finálového zápasu vstoupil van Silfhout kardinální chybou, kdy nechal svému soupeři koule ve třetině v kotvě na čáře. Faus sérií 89 dohrává. Van Silfhout má k dispozici dohrávku. Vše směřuje k zremizování zápasu sérií 98. Při 70. bodu však van Silfhoutovi nepřichází pique ve třetině zpět do pozice a následující strk vynechává. V jednobandu vyhrává tempo. Zahajovací strk ale zahrává do tuže na dlouhém mantinelu. Faus nabídnout šanci dokonale využívá. Sice nedohraje. Ale série 48 dostává Holanďana pod tlak. Ve druhém náběhu zahrává pouze tři body. Faus dvěma body dohrává a může hlasitě vykřiknout: "JO!"
Trojband pak van Silfhout vyhrává 15:4 na 6 a již jen pouze koriguje konečný stav finálového utkání na 4:2.
Marek Faus tak navazuje na své celkové výhry z let 2001, 2004, 2005, 2012, 2015 a přidává svůj šestý triumf na bohumínském turnaji. V celkovém přehledu je tak jednoznačně nejúspěšnějším účastníkem z devatenácti odehraných edic tohoto turnaje pro zvané. Nutno dodat, že Marek zdaleka neodehrál všech 19. ročníků.
Pořadatelé odměňují medailisty i finanční odměnou. Pro vítěze bylo připraveno 1.000€, pro druhého 500€ a pro třetí 250€.
Závěrem patří velké poděkování generálnímu partnerovi turnaje městu Bohumín, všem sponzorům a zejména pak organizačnímu týmu celé akce včele s Miroslavem Andrejovským a Liborem Kulichem. Za rok se bude hrát v Bohumíně jubilejní 20. ročník. Organizovat turnaj po tak dlouhou dobu, v průběhu let jej ještě šperkovat, vyžaduje velkou poklonu.
Záznam sobotního dne
Záznam nedělního finálového dne
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Fotogalerie turnaje v podání Jana Šlechty
Reportáž TV Bohumín
Žižkov 3B C vs. Jablonec 3B
23. 11. 2024 11 hod.
Žižkov 3B C vs. Jablonec 3B
24. 11. 2024 11 hod.
Žižkov B vs. SK Petřín Plzeň
30. 11. 2024 13 hod.
Žižkov C vs. TJ Nýřany B
<<Listopad 2024>> | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |
Zápasy tohoto dne:
12. 11. 2024 17.hod - 4.kolo | ||
Žižkov 3B MS | 12:6 | TJ Sokol Plzeň 3B MS |
DNES |
Žižkov 3B MS vs. TJ Sokol Plzeň 3B MS
publikoval Administrator
10. 11. 2024 11 hod.
Žižkov 3B B vs. Žižkov 3B A
publikoval Administrator
10. 11. 2024 11 hod.
Žižkov 3B B vs. Žižkov 3B A
publikoval Administrator
10. 11. 2024 11 hod.
BC Ajeto Nový Bor vs. Žižkov A
publikoval Administrator